• Geografická exkurzia - Planetárium v Žiari nad Hronom a Kremnica

Bolo krásne jesenné ráno a my, žiaci prvého ročníka, sme vybrali na celodennú exkurziu do Kremnice a Planetária v Žiare nad Hronom. Približne po hodine a pol sme dorazili na našu prvú zastávku – Kremnický hrad. Pozreli sme si okolie hradu a tí, ktorí sa odvážili, vyšli 127 schodmi na najvyššiu vežu. Po krátkej prehliadke okolia hradu sme sa presunuli do kostola, kde už na nás čakala pani sprievodkyňa a tá nás zasvätila do histórie Kremnice. Následne sme sa presunuli do mesta Žiar nad Hronom a zamierili rovno do planetária. Tu sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí napríklad, ako funguje klimatologická stanica alebo sme cez ďalekohľad mohli pozorovať stále prebiehajúce protuberancie na Slnku. Dominantou planetária je bezpochyby hviezdna sála, v ktorej sa môžu premietať rôzne filmy či dokumenty na kupolu, čo umožňuje divákom lepšie si sledované objekty, či javy predstaviť. Koniec exkurzie s

• GAUDEAMUS

Dňa 5.10.2022 sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili európskeho veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania s názvom GAUDEAMUS – AKADÉMIA Bratislava.

Tento veľtrh propaguje vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku a v Česku, ale taktiež ponúka informácie o možnostiach štúdia v zahraničí. Každý žiak si na veľtrhu prišiel na svoje. Stačilo, aby si vybral odbor, ktorý ho najviac zaujal a veľmi ochotní profesori, absolventi či študenti z daných škôl ho previedli možnosťami prijatia na školu, podmienkami a podrobným opisom štúdia, o ktoré mal záujem. Priamo na veľtrhu bola možnosť otestovať sa a zistiť, na ktoré odbory sa žiak najlepšie hodí. Jednotlivé vysoké školy realizovali i prednáškovú časť, v ktorých predstavili ponuku odborov, cez možnosti ubytovania až po mimoškolské aktivity.

• Hovorme o súhlase

Dňa 11.10.2022 sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili workshopu, ktorý zorganizovala naša škola v spolupráci s Amnesty International Slovensko - HOVORME O SÚHLASE. Počas troch vyučovacích hodín sme sa dozvedeli množstvo informácií súvisiacich s činnosťou Amnesty International, so zdravotníctvom, trestným právom a právami žien, mužov, detí či menšinových skupín a komunít. S rôznorodými vážnymi a serióznymi témami nás previedli dve zástupkyne Amnesty International - Nikó Nagy a Ivana Klimentová.

•  Na pietnom mieste.
          • Na pietnom mieste.

Dňa 5.10.2022 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili exkurzie Múzea holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého koncentračného tábora. Absolvovali sme prehliadku piatich pôvodných budov pracovného a koncentračného tábora pre Židov. V múzeu sú vystavené dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Sprievodca sa nám pútavým výkladom snažil priblížiť dej a okolnosti tohto miesta po časovej osi.

• BANSKÁ ŠTIAVNICA- NEMOŽNO MI ŤA NEĽÚBIŤ

V jedno krásne októbrové a láskou nabité ráno sme sa my, žiaci druhého ročníka, na čele s pani učiteľkami Gažovou a Orieščikovou vybrali do rodiska najdlhšej ľúbostnej básne na svete - Marína.

Po viac ako dvojhodinovej ceste sa našou prvou zastávkou stala štôlňa Bartolomej. Zistili sme, ako kedysi pracovali baníci, odhalili nám metódy ťaženia zlatých či strieborných rúd a v neposlednom rade sme si všetci zapózovali v žltých a zelených plášťoch a parádnych prilbách.