Projekty
Podané prihlášky a získané granty pre aktivity rozdelené podľa vyhlasovateľov výziev:
Poďme spolu lietať
Dali sme si za úlohu naprogramovať microbit, aby pri nakláňaní vysielal signály do dronu a ovládal tak jeho pohyb.
Vieme, že dron vytvorí vlastné wifi pripojenie, cez ktoré prijíma príkazy. Microbit nemá integrovaný wifi modul. Zatiaľ teda použijeme počítač ako prostredníka medzi microbitom a dronom. Microbit pripojený k PC cez USB bude vysielať informácie o polohe. V PC bude bežať program, ktorý tieto signály číta a získané údaje zmení na príkazy pre pohyb dronu.
Na začiatok si treba uvedomiť, že mikrobit môžeme programovať vo verzii Pythony pre mikrokontrolery - MicroPython má isté obmedzenia. Preto bude treba vždy prepínať interpreter medzi MicroPythonom a "veľkým" Pythonom (tam budeme programovať apku na komunikáciu s dronom).
Najskôr treba naprogramovať microbit, tak aby vysielal údaje z akcelerometra cez sériový port, keďže je pripojený k počítaču cez USB kábel. Tieto údaje bude posielať každú desatinu sekundy v nekonečnom cykle ihneď ako ho pripojíme k počítaču.
Hlavný programslúži na komunikáciu medzi počítačom a dronom bude čítať údaje z Microbitu a posielať AT príkazy pre vzlet a pristátie, na ovládanie vertikálneho a horizontálneho pohybu dronu a rotáciu dronu na mieste.
Viac info v OneNote zošite po prihlásení na Edupage v sekcii učitelia.
Počasie v čase
Počasie v čase
Do projektu sa zapojili všetci žiaci tretieho ročníka na Gymnáziu v Kysuckom Novom Meste a v 9 tímoch sme chceli (každý v inej lokalite severozápadného Slovesnka) merať teplotu, vlhkosť, tlak a nadmorskú výšku. Údaje sa posielali do cloudového úložiska, tak aby ich mali k dispozícii aj ostatné tímy. Na realizáciu projektu sme mali 21 dní, preto rozdelenie úloh v tíme bolo veľmi dôležité. V tom našom sme pracovali v takomto zložení: vedúci tímu, programátor, dátový špecialista, prezentátor, technik. Zoznámili sme sa s Micro:bitom a IoT kitom a dostali sme základné poučenie o tom, čo sa bude v nasledujúcich troch týždňoch diať. V prvej fáze projektu sme softvérovo a hardvérovo pripravili Micro:bit tak, aby bol schopný merať všetky nami požadované aspekty počasia a zároveň sme pripravili online platformu pre zber dát. Ďalšou dôležitou fázou bol zber dát. Micro:bit spolu s ostatnými komponentmi v špeciálnom ochrannom obale (väčšina tímov volila desiatový box prevŕtaný dierami) tvoril našu meteostanicu, ktorá počas štyroch dní získavala údaje. Poslednou fázou bola príprava programu na vizualizáciu získaných dát. Rozhodli sme sa pre webové rozhranie a program pripravili v Javascripte.
- Počet návštev: 904