• Krajské kolo vo florbale.
     • Krajské kolo vo florbale.

     • Ešte za tmy počas mrazivého rána 29. 11. 2022 naše dievčatá nasadli pred Billou na autobus, ktorý ich odviezol na krajské kolo Super florbal pohár žiačok SŠ do Tvrdošína. Na turnaji sa stretlo 5 najlepších družstiev z každého regiónu Žilinského kraja.

      V prvom zápase sa dievčatá stretli s Gymnáziom v Jozefa Lettricha v Martine a suverénne zvíťazili 4:1.

      Druhý zápas bol už tvrdší oriešok, naše súperky boli dievčatá zo SSŠ EDUCO Slanická osada, Námestovo. V tomto zápase po urputnom boji sme prehrali 1:4.

      V treťom zápase sme si zmerali sily s Gymnáziom sv. Andreja v Ružomberku a zvíťazili sme 2:1.

      V štvrtom zápase boli dievčatá ako tím už absolútne zohraté, v prvom polčase strelili jeden gól a počas celého zápasu nedovolili súperkám zo Strednej športovej školy pri SŠ na Rosinskej ceste v Žilne vyrovnať. Vyhrali sme tak 1:0.

      Po troch výhrach a jednej prehre sme sa umiestnili na 2.mieste.

    • Deň materských škôl
     • Deň materských škôl

     • 4. novembra 1829 bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická, ktorá vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch: „Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“  V rámci tohto významného dňa sa žiačky 3.B triedy zúčastnili Dňa materských škôl v MŠ Komenského v Kysuckom Novom Meste, kde ho spoločne s deťmi a pani učiteľkami dôstojne, hravo a tvorivo oslávili. Aktivity prebiehali na školskom dvore. Deti oslavy začali spevom a tancom. Následne postupne po triedach navštevovali jednotlivé stanovištia, na ktorých ich už čakali naše dievčatá s rôznymi aktivitami, ako napr. triedenie odpadu, kreslenie loga svojej triedy alebo hľadanie gaštanov v piesku. Deti dbali na dodržiavanie pravidiel, spolupracovali, pomáhali si. Veselá a zábavná atmosféra sa niesla celým areálom a pre nás bolo potešením, že sme tento sviatok mohli osláviť s nimi a zažiť tak jeden zo skvelých dní v rámci nášho štúdia.

                                                                                               Alexandra Mikolajová, III.B

     • Odovzdávanie ocenenia

     • Dňa 20.10.2022 sa v Krajskej knižnici Juraja Fándlyho v Trnave konalo slávnostné odovzdávanie cien za literárnu súťaž Rozlet, ktorá sa konala v školskom roku 2021/2022.  Prvé miesto v hlasovaní odbornou porotou a taktiež 1. miesto v online hlasovaní so svojou Básňou Úsmev za dverami pre našu školu získal Marek Riziky. Srdečne blahoželáme!

     • RAŇAJKY U PRIMÁTORA

     • Pri príležitosti Dňa študentov si pán primátor, Ing. Marián Mihalda, pozval k sebe na návštevu najúspešnejších žiakov základných a stredných škôl.  Ako sám tvrdí, práve študenti a mládež sú tými najväčšími a najkrajšími symbolmi slobody a bezstarostnosti, tvrdohlavosti v dobýjaní sveta a toho, čo im môže ponúknuť. O to viac ho teší, keď si slobodne vyberú práve prácu na sebe a zlepšovaní života okolo seba.

       Našu školu na verejnosti úspešne reprezentuje žiačka III.B triedy, Sofia Tkáčiková, ktorá patrila k oceňovaným študentom. Sofia je veľmi húževnatá, pracovitá, cieľavedomá, so zodpovedným prístupom k povinnostiam. Je to žiačka, ktorá má všeobecný rozhľad, príjemné vystupovanie, je kreatívna, ambiciózna, má organizačné schopnosti. Ľudskosť v srdci podčiarkuje jej osobnosť. Našu školu reprezentovala už vo viacerých súťažiach. Vo svojom voľnom čase sa venuje florbalu, písaniu prózy s historickou tematikou, za čo v celoslovenskej súťaži Tvorím vlastnú knihu vyhrala s Jakubom Ševčíkom ako ilustrátorom 1. miesto. Ani prírodovedná oblasť jej nie je cudzia, v biologickej olympiáde sa umiestnila v celoslovenskom kole na 9. mieste. Sofia patrí medzi žiakov, ktorí svojou prácou dosahujú vynikajúce výsledky, priemer známok na vysvedčení je 1,00. Sme na ňu pyšní a k oceneniu jej srdečne blahoželáme!

     • Štrnásť statočných

     • Naša škola sa 11. novembra zapojila aj do akcie pod názvom Študentská kvapka krvi.
      Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou
      SR, tento rok už po 28.-krát.
      K tomuto veľmi humánnemu činu sa odhodlalo štrnásť našich už dospelých odvážlivcov.
      Darovali sme to najcennejšie, našu krv, ktorá môže niekomu zachrániť život.

     • Florbalový turnaj

     • Dnes sa naši chlapci zúčastnili florbalového turnaja SUPER FLORBAL POHÁR ŽIAKOV stredných škôl okresu Kysucké Nové Mesto.

      Sily si zmerali v dvoch zápasoch. Prvý zápas hrali naši chlapci s protivníkmi z SPŠ – IT, v druhom zápase sa stretli so žiakmi SOŠ Strojníckej. Po urputnom boji v oboch zápasoch, kedy sa chlapci do poslednej minúty snažili zvrátiť prehru sme skončili na 3. mieste. Za výkon, ktorí chlapci podali získali bronzový pohár a diplom. Blahoželáme.

    • Na filmovom festivale
     • Na filmovom festivale

     • Dňa 10.11.2022 sme sa zúčastnili  na 22. ročníku Medzinárodného filmového festivalu  ETNOFILM Čadca 2022, v ktorom sme mali možnosť pozrieť si dokumentárny film  Švédi z osady o problematike adopcie rómskych detí švédskymi pármi a ich možnostiach uplatniť sa v spoločnosti. Toto podujatie sa konalo pod záštitou predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej, Kysuckého kultúrneho strediska a mesta Čadca.

      Medzinárodný filmový festival každoročne ponúka mimoriadne zaujímavé a originálne dokumentárne filmy na témy z oblasti sociálnej a kultúrnej antropológie a etnológie v širokom zábere, od rozmanitých prejavov tradičnej ľudovej kultúry až po mapovanie života súčasného človeka v komplexnosti a zložitosti meniaceho sa sveta i spôsobu života človeka.

      Keďže naším cieľom je šíriť myšlienky vzájomného rešpektu, podpory a spolupráce, rozvíjať schopnosti nenásilnej komunikácie, komunikácie bez predsudkov, akceptácie odlišností a eliminovať prejavy intolerancie, nenávisti a diskriminácie v spoločnosti, možnosť zúčastniť sa tejto akcie vítame ako prínos a obohatenie výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole.

    • Komenský a my - Celoštátne kolo
     • Komenský a my - Celoštátne kolo

     • Nový úspech našej školy:

      Adriana Janíčková: 3. miesto

      Súťaž: Komenský a my
      Kolo: Celoštátne kolo

      Dňa 9.11.2022 sa v priestoroch Pedagogickej fakulty UKF v Nitre konalo slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže „Komenský a my“. Ocenená bola aj naša žiačka, Adriana Janíčková z III.A triedy, ktorá pod vedením Mgr. Marianny Židekovej, obsadila krásne 3. miesto. Sme na ňu pyšní a srdečne jej blahoželáme!

    • Kysucký mikrofón
     • Kysucký mikrofón

     • Súťaž Kysucký mikrofón má na našej škole dlhoročnú tradíciu. Ani tento rok nebol výnimkou a s plným nasadením sme sa pripravovali na regionálne kolo, ktorému predchádzal seminár pre mladých moderátorov. Účastníci si mohli nesúťažne vyskúšať jednotlivé disciplíny, zistiť, kde robia chyby, ako správne vyslovovať, ako zoštylizovať krátku správu a čo sa smie a čo nesmie pri interview.

      17. októbra 2022 to všetko vypuklo v Dome kultúry v Čadci. Našu školu reprezentovali štyria nádejní moderátori – Matúš Máca, Ján Hromádka, Klaudia Chúpeková a Martin Majtan. Klaudia a Martin boli nováčikmi v tejto súťaži, zatiaľ čo Janko a Matúš už vedeli, do čoho idú. Matúš potvrdil, že je naozaj skúsený v tejto oblasti, pretože sa mu podarilo získať 1. miesto a teda aj následný postup do krajského kola. To sa odohralo pod názvom „Sárova Bystrica“ v Žiline 3. novembra. Matúš aj tu prevalcoval svojich súperov a my sa spolu s ním môžeme pýšiť ďalším víťazstvom – 1.miestom, ktoré mu zaručilo postup do celoslovenského finále.

      „Na súťaži som bol už tretí raz, cítil som sa celkom sebaisto. Je skvelé peľhať, skultúrňovať si svoju reč a prejav. Naučil som sa mnoho hodnotných verbálnych zručností, ktoré so mnou ostanú už navždy. Preto mám túto súťaž veľmi rád.“

      Matúš bol minulý rok 2. najlepším mladým moderátorom, tak mu budeme 24.-25. novembra veľmi držať palce a tajne dúfať, že tento rok sa dostane až na vrchol rebríčka.

      Mgr. K. Gažová

    • Zbierka pre zvieratá
     • Zbierka pre zvieratá

     • Pri príležitosti Svetového dňa zvierat, ktorý si každoročne pripomíname 4.októbra,  sme sa na našej škole rozhodli zorganizovali zbierku pre pomoc zvieratám v útulku.  Zbierku sme po prvýkrát zrealizovali v minulom školskom roku, už vtedy mala veľký úspech,  a aj preto sa budeme snažiť túto tradíciu na našej škole zachovať.

      Vyzbierali sme mnoho vecí pre zvieratá (hračky, hygienické potreby, misky, deky, pamlsky, granule), ktoré sme zaniesli do Žilinského útulku, ktorý ako nezisková organizácia pomáha zvieratám už viac ako 10 rokov.

      Všetkým, ktorí ste sa do zbierky zapojili, chceme touto cestou poďakovať za zvieratká z útulku, ktoré sú často vyhodené, nechcené a možno aj týrané.

      A na záver, možno malá výzva pre vás. Ak budete mať trošku času, príďte sa do útulku pozrieť, vyvenčiť nejakého psíka a možno tam nájdete „parťáka“, ktorý si získa vaše srdce.

       

      K. Káčeríková, S. Škerková

                                                                                                                II.A

    • Beh 17.novembra
     • Beh 17.novembra

     • Dňa 3.novembra sa partia gymnazistov zúčastnila 56. ročníka Behu 17.novembra, ktorý bol súšasťou Univerzitných športových dní 2022 Žilinskej univerzity.

      Najúspešnejšia z dievčat bola Erika Hromádková II.A (33.miesto) a z chlapcov Adam Faktor I.A (36.miesto). Pretekali aj: Lukas Žák (I.A), Karin Káčeriková (II.A), Petra Jačmeníková (II.A), Maximilián Varga (II.A), Marek Macúš (II.A), Tobiáš Minárik (II.A), Lívia Veselková (II.B), Eliška Bulejová (II.B), Matúš Lančarič (III.A), Šimon Kuchár (III.A).

      Išlo o cezpoľný beh a zdolať nehostinný kopec v chladnejšom počasí bola pre každého výzva. No napriek tomu možno konštatovať, že naši žiaci hrdo obstáli v ťažkej konkurencii.

                                                                   Mgr. Katarína Orieščiková