Kysuce sa pýšia krásnou prírodou. Každá dedinka či mesto má svoje skvosty, ktoré nie sú každému známe. Preto sme sa rozhodli tieto prírodné unikáty spoznať a navštíviť ich osobne. Aj keď náš výlet bol len jednodňový, obohatil nás o 7 krásnych miest. 28. septembra 2022 triedy 3.A a 3.B vykročili za poznaním a rozšírili si vedomosti z geografie.
Najtypickejším znakom Kysúc je bohatá lesnatosť. V jesennej oáze sme navštívili Pamätník na Skačkove, ktorý sa viaže k udalostiam druhej svetovej vojny. Je postavený z prírodného kameňa na počesť 9 zavraždených rukojemníkov, ktorých postrieľali nemeckí fašisti 4.9.1944. Nájdete ho na pomedzí obce Dunajov a mesta Krásna nad Kysucou.
Z pamätného miesta sme sa presunuli do Starej Bystrice, ktorá sa pýši prvým Slovenským orlojom. Odbíja každú celú hodinu od 8.00 – 22.00. Vtedy je vidieť promenádu siedmich slovenských svätcov. Jedinečný je aj tým, že ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Nová Bystrica nám ponúkla pohľad na vodnú nádrž, ktorá je zásobárňou vzácneho prírodného zdroja – vody.
Unikátne miesto, ukrývajúce prírodné poklady –„ pieskové gule“ – sa nachádza v miestnej časti Čadce - Milošová. Megoňky sú najväčším kamenným náleziskom v Európe. Najväčšia guľa s názvom „Mary“ disponuje priemerom približne 2,15 metrov. Podľa povesti ide o vajcia dinosaurov a toto nálezisko je vyhlásené za prírodnú pamiatku.
Na ceste za poznaním sme sa zastavili aj v obci Staškov, kde sme navštívili rodný dom významného slovenského herca, Jozefa Krónera. Tento malebný príbytok slúžil ako strážny dom pre železničnú trať. Obdivovali sme dobový nábytok a fotografie z hercovho života. Od roku 2011 je zrekonštruovaný a prístupný verejnosti.
Ďalšia geologická rarita Kysúc, ktorú sme navštívili, bol ropný prameň v Korni. Ropa sa sústreďuje v malom jazierku s priemerom 1,5 – 2 metra. Tento európsky unikát je veľmi vysokej kvality. Ťažba začala ešte v 19. storočí, kedy ju využívali na palivo, osvetlenie, vykurovanie a tiež mazanie vozidiel. V roku 1984 bol Korňanský ropný prameň vyhlásený za prírodnú pamiatku.
Legenda hovorí, že keď sa postavila nová drevenica, zasadil sa vedľa nej strom, aby ju chránil pred živelnými pohromami. Zvykom bolo, a je aj dnes – „postav dom, zasaď strom“. Práve vďaka šľachtickému rodu Papay sa v obci Makov nachádza najväčší kysucký strom - brest hrabolistý. Jeho vek sa odhaduje na takmer 500 rokov. Vyznačuje sa neobvyklou mohutnosťou. Obvod kmeňa vo výške 130 cm je 625 cm a pri koreni viac ako 11 metrov. Jeho výška je 30 m. V roku 1969 bol vyhlásený za chránený. Význam tohto stromu pre obec Makov podčiarkuje fakt, že je ústredným motívom erbu obce.
Hoci príroda je to najcennejšie, čo nám Zem dala, my si ani neuvedomujeme, aké skvosty nám ponúka. Náš výlet nám ukázal aj mnohé tajomstvá a krásy ľudskej zručnosti. Uvedomili sme si, že príroda je nám študentom na úžitok, obohatenie vedomostí a je dôležitou súčasťou nášho života. Za jeden deň výletu sme mali čo obdivovať, a preto sa s našimi poznatkami chceme podeliť aj s ostatnými študentami Gymnázia v Kysuckom Novom Meste a tiež so širokou verejnosťou.
Adriana Janíčková
III.A