Dňa 17.3.2023 sa žiaci 4.A a 4.B (seminaristi z občianskej náuky) zúčastnili skvelej exkurzie do občianskeho združenia Náruč v Čadci. Náplňou občianskeho združenia Náruč je plniť funkciu Detského krízového centra, Detského advokačného centra a Poradenského centra.
Zakladateľom tohto združenia je Ivan Leitman. Vďaka nemu sa podarilo vybudovať plne fungujúcu organizáciu, ktorá poskytovala prioritne pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom. Neskôr začala organizácia realizovať mnoho ďalších aktivít – poradenstvo pre obete domáceho násilia, prácu s ohrozenými rodinami, prevenciu a vzdelávanie.
Jednou z úžasných aktivít, ktorú organizácia Náruč poskytuje, je právna podpora vo forme obhajoby na súdoch a vo všetkých právnych záležitostiach.
Exkurzia, ktorú sme absolvovali, sa skladala z dvoch častí. Prvou bola diskusia so sociálnou pracovníčkou. Tá obsahovala základné informácie a predstavenie organizácie Náruč. V druhej časti diskusie sme analyzovali jednotlivé formy násilia, ktoré sa pácha v domácnostiach na ženách, mužoch či deťoch.
V druhej časti exkurzie sme mali možnosť zúčastniť sa prehliadky interiéru centra Náruč. Prostredie dopĺňala úžasná atmosféra, ktorá sa niesla celým priestorom. Pre nás osobne to bola jedna z najzaujímavejších častí. Mali sme možnosť nahliadnuť do pracovného prostredia pani psychologičky a zoznámiť sa s metódami komunikácie, ktoré využíva s deťmi alebo aj dospelými, ktorí sa rozhodli alebo im bolo odporúčané, či nariadené jej služby využiť. Veľmi nás zaujala metóda hry v terapeutickom piesku, práca s antistresovými pomôckami či informácie o rôznych poznatkoch z jej odbornej praxe.
Na záver sme mohli zdieľať naše pocity, emócie, názory pomocou terapeutických kariet „More emócií“ a príjemne sme deň na pôde centra Náruč ukončili. Na skutočných príbehov riešených v tomto centre sme mali možnosť pomyselného prenesenia sa z teoretickej roviny do praxe. Anonymné príbehy, ktoré nám boli predstavené, sa veľmi ťažko počúvali a pomohli nám „otvoriť oči“ a nebyť iba pasívnymi žiakmi nasávajúcimi informácie.
Na záver je veľmi dôležité spomenúť myšlienku, ktorá nám bola odovzdaná: „Malé kroky vedú k veľkým zmenám. Nie je zlyhaním požiadať o pomoc.“
Lucia Fujeríková, 4.A