Gymnázium sa ako 1. škola na Kysuciach stala súčasťou Koalície škôl za duševné zdravie a stali sme sa tak zdrojom inšpirácie pre ďalšie školy. Naše mentálne zdravie nie je vždy samozrejmosťou. Je neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a preto netreba klásť dôraz len na starostlivosť o fyzické zdravie, ale venovať dostatok času a pozornosti i tomu duševnému. V snahe o zlepšenie duševnej pohody našich žiakov, zamestnancov, posilnenie pozitívnej klímy školy, upevnenie medziľudských vzťahov a získanie dostatočných informácií o potrebe a spôsoboch starostlivosti o duševné zdravie, sme sa rozhodli stať sa súčasťou Koalície škôl.
Škola v priebehu niekoľkých mesiacov uskutočnila rôzne aktivity, venujúce sa danej problematike. Prvým krokom bolo zmapovanie situácie duševnej pohody prostredníctvom anonymného dotazníka pre žiakov i učiteľov - POHODOMER. S cieľom zvýšiť povedomie o danom probléme, sme sa v mesiaci október venovali problému duševného zdravia i v rámci predmetu občianskej náuky so žiakmi 2.ročníka. Zrealizovali sme rôzne aktivity zamerané na vzájomné zoznamovanie sa, hovorili sme o našej výnimočnosti, o odbúravaní stresu rôznymi technikami, nacvičovali sme relaxáciu. Aj v rámci hodín telesnej výchovy sme sa naučili, ako uvoľniť svoje telo, myseľ a ukázali sme si niekoľko relaxačných techník pri relaxačnej hudbe. Vytvorili sme propagačný materiál na tému Dni duševného zdravia pre žiakov a pre učiteľov na tému Duševné zdravie a syndróm vyhorenia.
Školská psychologička pravidelne zasiela edukačný materiál, poskytuje knižný materiál, resp. linky na podcasty na rôzne témy: Šport a duševné zdravie, Späť do školy, Robiť chyby je v poriadku, Nevyhorení, Bolesti detskej duše, Život za stenou. Podcasty sú zamerané na počúvanie s cieľom zdravého sebarozvoja a posilnenia sebavedomia. Žiakom a rodičom sú poskytnuté kontakty na psychoterapeutickú pomoc v regióne, ako aj na novú Rodinnú poradňu Žilina. Zoznamy liniek pomoci a návod, ako pomôcť sám sebe, sú k dispozícii i na stránke školy. Zabezpečujeme i relaxačno-symbolickú terapiu v individuálnej odbornej psychologickej starostlivosti prostredníctvom školskej psychologičky. Maturantom sú poskytnuté rady, ako sa vyrovnávať so záťažovými situáciami, ktorými sú pre niektorých maturitná skúška či prijímačky na vysokú školu.
Keďže je na škole veľa talentovaných žiakov, zrealizovali sme v priestoroch školy výstavu výtvarných prác a fotografií na tému (NE)POKOJ V DUŠI, čím sme chceli poukázať nielen na talent niektorých žiakov, ale aj jedinečnosť spracovania vážnych tém a ich schopnosť vypovedať o svojich pocitoch formou umenia.
Gymnázium i tento školský rok úspešne pokračuje v spolupráci s OZ Náruč v Čadci, kde sa venujeme prevencii patologických javov a upozorňujeme na dôsledky domáceho násilia aj vo vzťahu k ľudskej psychike. Tento rok sa nám podarilo v spolupráci s Centrom poradenstva a prevencie v Kysuckom Novom Meste zrealizovať i preventívny program, s názvom Chuť žiť: Poruchy príjmu potravy. Jeho cieľom bolo naučiť žiakov hovoriť o duševnom zdraví a pokúsiť sa vytvárať prostredie, kde je v poriadku vypýtať si pomoc a povedať „nevládzem, necítim sa dobre, niečo ma trápi...
Nie sme ľahostajní ani voči online priestoru, nadviazali sme spoluprácu s IPčkom (Internetovou poradňou pre mladých) v Žiline a v priestoroch školy sme nainštalovali leporelo na tému Kybergrooming, v rámci prevencie kyberšikanovania. Formou neformálneho vzdelávania sme informácie poskytli žiakom základných škôl. Naši prváci mali možnosť navštíviť osobne i Káčko (kontaktný bod pre ľudí v krízových životných situáciách) v Žiline, kde mali možnosť porozprávať sa s psychologičkami a viesť s nimi diskusiu na tému: Čo pomáha pri duševnom zdraví a čo ho ohrozuje? Kde hľadať pomoc?
V oblasti starostlivosti o duševné zdravie všetkých členov našej školy by sme chceli uskutočniť v budúcnosti i ďalšie aktivity. Novinkou na našej škole bude Schránka dôvery. Bude slúžiť tým, ktorí sa potrebujú zdôveriť so svojím trápením či problémom. Chceli by sme uskutočniť i školenie s odborníkmi pre zamestnancov našej školy, aby sme zvýšili povedomie o „problémoch duše“ našich žiakov, vedeli ich správne a včas rozpoznať a podať pomocnú ruku. So žiakmi 4. ročníka máme v pláne navštíviť i OZ Náruč v Čadci s cieľom poukázať na prepojenosť teoretických poznatkov s praxou. Veríme, že postupnými krokmi vybudujeme miesto, v ktorom sa každý bude cítiť dobre, bude schopný otvorene hovoriť o tom, čo ho bolí, trápi, ale aj teší, bude vedieť ochotne podať pomocnú ruku a šíriť osvetu o potrebe vedieť stále o probléme duševného zdravia viac.
Mgr. Marianna Žideková, koordinátorka prevencie, Mgr. Jana Mácová, školská psychologička