• Sila informácie - Erasmus+ projekt skupinovej mobility žiakov

• Na tejto stránke budeme pravidelne aktualizovať priebeh aktivít pred, počas trvania ale aj po ukončení projektu

• Marec 2024

Návšteva druhej dánskej skupiny na Slovensku

Dokončenie a publikovanie materiálov. Spoločné výstupy, hľadanie „dezinformácií“  a diskusia.

• Február 2024

Návšteva slovenskej skupiny v Dánsku.

Plán práce : vytvorenie ďalších pracovných tímov. Absolvovanie minikurzu grafického dizajnu. Pokračovanie prác na materiáloch pre časopis.

• 7.-14. október 2023

Prvá návšteva dánskej skupiny

Prihlášku na účasť na projektových aktivitách podali všetky tri školy. Taliansky partner však nedostal grant a zo spoločných aktivít odstúpil. Pôvodne plánovanú návštevu do Talianska sme teda presunuli a naplánovali spojiť s dánskou skupinou.  Prvá návšteva dánskej skupiny sa uskutočnila v dňoch 7.-14. októbra. Vytvorili sa tímy, ktoré si stanovili čiastkové ciele a časový harmonogram ich napĺňania, tak aby sa výsledkom stál spoločný online časopis. Do časopisu sa budú tímy snažiť prepašovať nie celkom pravdivé informácie, a vyzvú ostatné tímy na ich odhaľovanie. Počas 5 pracovných dní sa okrem prác na materiáloch pre online časopis obe skupiny študentov spolu učili, dánskym partnerom sme predstavili tlačené a online spravodajské média na Slovensku, hostia diskutovali so žiakmi 4. ročníka a porovnávali zdroje získavania informácii u nich a  u nás doma.  Absolvovali sme workshop v krajskej knižnici zameraný na šírenie klamlivých informácií.

• február 2023

Podanie prihlášky

Vo februári 2023 bola podaná prihláška a o 4 meiace sme si mojli povedať : projekt máme schválený.

Cieľom projektu je rozvoj formálneho písania a publicistického štýlu. Žiaci sa naučia jednotlivé kroky potrebné na napísanie kvalitného článku, kriticky zhodnotia hodnovernosť informácií a budú vedieť lepšie štrukturovať texty, aby boli pre čitateľov jasné a zaujímavé. Projekt tiež zlepší schopnosti žiakov v oblasti tvorby grafického dizajnu a loga pre školský časopis. Žiaci sa naučia vizuálne správne komunikovať pomocou grafických prvkov a budú schopní prezentovať informácie tak, aby boli pre publikum atraktívne a zrozumiteľné i z vizuálneho hľadiska. Projekt podporí aj rozvoj technických zručností a odbornosti žiakov, a to pomocou práce s novými aplikáciami na tvorbu a úpravu grafického obsahu.

Projekt zahŕňa tri partnerské školy z nasledujúcich krajín - Slovensko, Dánsko a Taliansko. Každá partnerská škola ktoré bude hostiť 30 žiakov, 15 z každej partnerskej školy. Žiaci budú pracovať v  zmiešaných skupinách 4-5 ľudí z každej partnerskej školy. Aktivity sa rozdelia na tvorbu a vzdelávanie. V rámci vzdelávania sa žiaci dozvedia o histórii žurnalistiky a vývoji médií v krajine hostiteľa a naučia sa využívať správne techniky a postupy pri tvorbe publicistického diela. V rámci tvorby budú žiaci pracovať na školskom časopise pre hostiteľskú krajinu. Každá skupina vytvorí dva publicistické žánre: interview a reportáž. Žiaci počas výmeny absolvujú krátky kurz v oblasti základov grafiky s cieľom vytvoriť návrh dizajnu a loga pre školský časopis.

• 9. - 11. november 2022

Kontaktný seminár Dublin

Škola získala grant na účasť na kontaktnom seminári s názvom "Connecting Schools Across Europe: eTwinning & Erasmus+", ktorý sa uskutočnil v írskom Dubline 9. - 11. novembra.

Výsledkom  je vytvorenie partnerstva so školami z Dánska, Švédska, Portugalska, Rumunska a Talianska a príprava spoločného projektu.